Dámské šperky Pánské šperky Tipy a triky

5 tipů, jak správně čistit šperky

Jsou šperky neoddělitelnou součástí vašeho každodenního outfitu? Potrpíte si na doplňcích? Pak byste ale měli vědět, jak se o ně správně starat, aby stále vypadaly, jako byste je zrovna přinesli z obchodu. Každý šperk, který rádi nosíte, si zaslouží dostatečnou péči. Díky ní totiž docílíte nejen delší životnosti šperku, ale také jeho dokonalé krásy a blyštivosti. Zkrátka náhrdelník, náušnice i náramky mohou i několik let po zakoupení vypadat jako nové.

1. Používejte hadříky ze 100% bavlny

Zlato a stříbro, nejčastější kovy, z nichž jsou šperky vyrobené, jsou velmi měkké kovy, i když se to na první pohled nezdá. V praxi to znamená, že není těžké šperk buď poškrábat, nebo ho neopatrností zdeformovat. Chcete-li mít šperky ze zlata a stříbra neustále blyštivé, používejte pouze hadříky ze stoprocentní bavlny. Zapomeňte na polyester či hrubé textilie, které by mohly váš oblíbený šperk snadno poškrábat.

Samozřejmě se toto doporučení vztahuje i na šperky z chirurgické oceli, které jsou však mechanicky odolnější než zlato či stříbro.

2. Sledujte čistotu šperkařských látek

Jestliže pro leštění naopak používáte jemné šperkařské látky, pak se ujistěte o jejich čistotě. Na některých látkách může ulpět nečistota z předchozího čištění. I prach je totiž velmi ostrý a může na špercích zaznamenat malé škrábance, které už pak neodstraníte. Takových mikro škrábanců si sice na první pohled nevšimnete, ale jsou důvodem, proč šperky ztrácí svůj lesk.

Seznamka vám pomůže najít toho pravého. Vyzkoušejte nezávazně ještě dnes.

3. Nepoužívejte šperky při uklízení

Nosíte-li náramky a prstýnky každý den, ať už do práce, na pracovní schůzku či pouze na nákupy, pak je ale nezapomeňte odložit, když jdete uklízet, sportovat či umývat nádobí. Některé prsteny obsahují drahé kameny či sklo, které jsou vysoce citlivé na chemikálie a čisticí prostředky. Pokud tedy váš oblíbený a velmi drahý prsten může být malým nedopatřením nenávratně poškozen.

zdroj: mojesperky.eu

4. Na čištění zubní pastou zapomeňte

Mnoho lidí se domnívá, že šperky nejlépe vyčistí zubní pastou, která obsahuje abraziva. Tato látka sice je součástí některých leštidel, ale rozhodně zubní pastu nepoužívejte na drahé kovy. Pokud totiž šperk nedokážete vyleštit od abraziva důkladně, pak mu spíše uškodíte, než zlepšíte jeho lesk. Zapomeňte tedy na recepty od vašich babiček a vsaďte na speciální leštidla určená přímo na stříbro a zlato.

5. K lesku pomůže teplá voda s kapkou mýdla

Chcete-li svému šperku vrátit jeho lesk, který je zastíněn mírnou zašlostí a otisky prstů, pak jej namočte až na tři minuty do teplé vody s kapkou tekutého mýdla. Pak šperk opláchněte čistou vodou a důkladně vysušte. Ale pozor, mýdlová voda se nedoporučuje na měkké kovy, mezi něž patří jantar či tyrkys.

Sepsáno ve spolupráci s mojesperky.eu

1 komentář

Komentáře nejsou povoleny.