Dámské šperky Pánské šperky

Drahokamy a jejich léčivé účinky

shutterstock.com
shutterstock.com

Drahokamy jsou odpradávna ceněné nejen díky svému krásnému vzhledu, ale i pro své léčivé účinky. Šperky s drahokamy jsou tedy nejen krásnou ozdobou našeho outfitu, ale díky přírodní síle drahokamů si dokážou poradit s nejednou bolístkou nebo nemocí a používají se jako podpůrné léčebné a terapeutické pomůcky.

Typy drahokamů a jejich účinky

Oblíbený je například polodrahokam ametyst, o kterém se říká, že podporuje intuitivní cítění a inspirativní myšlenky. Ne nadarmo se tedy tento krásně fialově zbarvený polodrahokam používá při meditacích.

Za silně léčivý drahokam je považován diamant, který uvolňuje energetické a emocionální blokády těla a navozuje pozitivní myšlení a emoce. Možná proto si diamant volí tolik zamilovaných dvojic pro svůj zásnubní zlatý prsten.

Zásnubní prsten s round diamantem Avasa koupíte na eppi.cz
Zásnubní prsten s round diamantem Avasa koupíte na eppi.cz

Zeleně zbarvený emerald naopak podporuje intelektuální myšlení a paměť. Terapeuté jej však používají i pro jeho další účinky na paměť, neboť pomáhá překonávat traumata a negativní pocity z minulosti.

Rudě červený rubín podporuje tvořivou energii a kreativitu, zároveň však zahání obavy a nejistotu. Pomáhá zvýšit sebevědomí a odvahu svého nositele. Možná proto jsou mezi ženami natolik oblíbené stříbrné náušnice s rubíny, neboť jejich nositelkám dodávají potřebnou odvahu a energii do života.

Nesmíme však zapomenout ani na oblíbený safír, který zklidňuje nervy, a tudíž pomáhá bojovat s nervozitou. Pozitivní jsou i jeho účinky na lidskou psychiku a její nemoci. Safír je také označován za kámen přátelství.

Jak poznat kvalitní drahokam?

Pokud vám padl nějaký drahokam, který vás oslovil nejen svou krásou, ale i léčivými účinky, nastává otázka, jak poznat, že je drahokam skutečně kvalitní. Stejně jako u diamantů se můžeme řídit 4 základními znaky, a to barvou, čistotou, karáty a řezem.

Za nejvíce cenné drahokamy jsou považovány ty, které mají čistou vyváženou barevnost střední nebo intenzivnější sytosti. Extrémně tmavý drahokam může být naopak známkou umělého barvení nebo nepravého drahokamu.

Čistota drahokamu je hned po barvě druhou nejdůležitější charakteristikou drahého kamene. Čím čistější je drahokam, tím vyšší bude jeho cena. Často však narazíte na méně čisté drahokamy s tzv. inkluzemi, které jsou i tak pravými drahokamy, ovšem nižší hodnoty. Proto jsou však také cenově dostupnější.

Diamantové srdíčko v náhrdelníku z růžového zlata Tanish koupíte na eppi.cz
Diamantové srdíčko v náhrdelníku z růžového zlata Tanish koupíte na eppi.cz

Cena drahokamů je také závislá na počtu karátů daného drahého kamene. Karáty se má na mysli váha drahokamu, a čím více karátů drahokam má, tím vyšší bude jeho cena.

Odborníci rozlišují u drahých kamenů rovněž tzv. řez, tedy jak dobře byl drahokam upraven zlatníkem nebo lépe řečeno, jak čistě dokázal zlatník daný drahokam opracovat. Drahokamy, které jsou čistě opracované, dokáží výrazněji odrážet světlo, tudíž se na pohled více lesknou a třpytí. Takové šperky s drahokamy jsou nejžádanější.

Záleží jenom na vás, čemu dáváte u drahokamů přednost. Zda je pro vás důležitá jejich penězi vyjádřitelná hodnota nebo toužíte po drahokamu, který má podpůrné léčivé účinky, a nebo jednoduše chcete drahokam s vaší oblíbenou barvou!