Chirurgická ocel je hit

Zlato a stříbro ustupují na oblíbenosti před chirurgickou ocelí. Je to v současnosti nejoblíbenější materiál pro výrobu šperků. Internetový obchod sperky.cz uvádí, že v loňské roce tvořilo 90% prodejů šperky z chirurgické oceli. Tyto šperky preferuje především mladá generace, která oceňuje jejich nízkou cenu a velkou variabilitu provedení.

Ústup zlata a stříbra je patrný dokonce u snubních prstenů. Mladí lidé stále více preferují chirurgickou ocel i v této dříve nemyslitelné kategorii šperků. Žluté zlato není atraktivní, bílé je příliš drahé a stříbro dlouho nevydrží. To jsou důvody proč stále více snoubenců sáhne po prstenu z chirirgické oceli.

Materiál pro výrobu

Pro výrobu šperků z chirurgické oceli se používá takřka výhradně ocel označená 316L. Stejně jako u zlata nebo stříbra udává toto číslo ryzost požité slitiny. Zároveň oznamuje, že v tomto materiálu nesmí být obsažen žádný vedlejší kov jako nikl nebo mosaz, případně se nesmí z materiálu uvolňovat. Protože ale ocel není drahý kov, nepodléhá důkladnému dozoru puncovního úřadu a dodržování této normy je obtížně ověřitelné. Pokud chcete mít opravdu jistotu, je jedinou možností provést ověření ve státní zkušebně. Tato služba Vás ale bude stát nemalý peníz. Proto dbejte vždy na to, abyste šperky kupovali od renomovaného prodejce, který zajistí potřebnou kvalitu.

Chirurgická ocel je pro výrobu šperků téměř ideálním materiálem. Je pevný, lehký, odolný, dlouho si zachová stálý vzhled a barevnost. Nevyžaduje vůbec žádnou údržbu. Vysoká čistota použité oceli minimalizuje riziko alergické reakce. Obliba prstýnků, přívěšků, náramků, řetízků a jiných ozdob z chirurgické oceli stále stoupá.

3 komentář

  1. Měl jsem nějaký řetízek z oceli a moc mi nevydržel, takže raději už volím stříbro nebo bílé zlato.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *