Co je dobré vědět o špercích ze zlata

Materiál:

Zlato je drahý kov a podléhá puncovnímu úřadu. Každý šperk obsahující více než 0,5g zlata musí být opatřen puncem. Toto označení provádí puncovní úřad dané země. Punc je značka, která informuje o ryzosti použité slitiny. Běžně používané ryzosti zlata se uvádějí v karátech, nejvyšší hodnota je 24, kdy jde o 100% zlato, další používané ryzosti:

  • 14 karátové zlato – 585/000 – 585 dílů ryzího zlata + 415 dílů ostatních kovů – většinou stříbra a mědi.
  • 18 karátové zlato – 750/000 – 750 dílů zlata a 250 dílů ostatních kovů
  • 24 karátové zlato – 1000/000 – ryzí zlato – neobsahuje žádné příměsi.

Bílé zlato:

V poslední době velmi populární modifikace. Do slitiny jsou přidávány další kovy, které zlatu dodají stříbřitou barvu. Nejčastěji se používá nikl, palladium nebo stříbro. U těchto šperků je vždy provedena povrchová úprava potažením rhodiem. To jim zajistí lesk a ochrání před mechanickým poškozením. Protože jde ale o tenkou povrchovou vrstvu dochází časem k jejímu opotřebení a časem se může objevit až základní slitina, která je mírně nažloutlá. Při běžném nošení by rhodium mělo vydržet minimálně jeden rok. Pokud se projeví opotřebení je možné nechat šperk znovu potáhnout rhodiem.

Zlato (nejen bílé) je poměrně měkký kov, proto se šperky z ryzího zlata (24 karátů) nedoporučují pro běžné nošení. Pokud přesto o takový šperk máte zájem, je důležité nakupovat u kvalitního obchodníka který je schopen zajistit i servis (potažení rhodiem). Pro běžné nošení se používají většinou šperky o ryzosti 14 karátů, které jsou mnohem odolnější a cenově dostupnější.

Aktuální trendy:

V České republice zažil trh se zlatými šperky největší boom na začátku 90. let, poté se vkus zákazníků začal obracet jiným směrem a zdálo se, že zlaté šperky jsou na ústupu. V posledních letech se ale trend opět obrátil a zlaté šperky jsou na vzestupu. Zejména bílé zlato, konkrétně prsteny osazené brilianty. Žluté zlato, dříve velmi oblíbené, je stále na ústupu. Design šperků z bílého zlata je také mnohem více moderní a současný, šperky je možné lépe kombinovat.

Jak udržovat zlaté šperky:

Zlaté šperky nevyžadují žádnou specifickou údržbu, běžné znečištění snadno odstraníte vhodným lešticím hadříkem (například tím od brýlí). Pozor u jemných šperků, aby nedošlo k jejich poškození. Větší znečištění odstraníte speciálními prostředky.

K čištění zlata je na trhu dostupná řada chemických prostředků. Pokud nakoupíte u renomovaných prodejců drogerie neuděláte chybu. Pozor na instrukce k použití, tyto chemické prostředky většinou nesmí přijít do styku s osazením šperku a kameny. Zejména perly jsou na toto obzvláště citlivé.

Obecné rady pro nákup:

Padělání a falzifikáty jsou velmi rozšířené. Vždy nakupujte pouze u renomovaných obchodníků, nikdy tam kde Vám nemohou dát 100% záruku na pravost zlata použitého pro výrobu šperku. Každé klenotnictví má k dispozici tabulku tabulku punců vydanou puncovním úřadem a s její pomocí si můžete ověřit ryzost šperku. Povinným vybavením jsou kalibrované váhy, kterými musí disponovat každý klenotník pro ověření skutečné hmotnosti šperku.

Pokud nakupujete přes internet, toto si osobně ověřit nemůžete. Ujistěte se proto, že internetový obchodník uvádí o šperku co nejvíce podrobných údajů, jako je přesná váha, ryzost a přesný název. Toto vše musí být také uvedeno na faktuře.

Máte-li jakékoliv pochybnosti o obchodníkovi nebo šperku, obraťte se na nejbližší pracoviště puncovního úřadu, kde Vám poradí a pomohou ověřit pravost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *