Dámské šperky Stříbrné prstýnky Stříbrné řetízky Svatební šperky Zlaté prstýnky Zlaté řetízky

Co určitě nevíte o diamantech

Kolik gramů váží jeden karát? Co je to Kimberleyský systém? Toto a mnohem více se dozvíte v našem článku o diamantech.

Základní charakteristiky diamantu

Každý diamant je posuzován na základě 4 hledisek, které určují jeho kvalitu a z toho vyplývající cenu. Tyto kritéria označujeme jako 4C:

 • CUT (brus): způsob vybroušení kamene přímo ovlivňuje odraz světla. Struktura brusu diamantu se dělí na několik částí jako je: průměr, tabulka, rundista, koruna, kaleta, pavilón, hloubka. Tyto jednotlivé části vedou a různě odráží světlo a to pak určuje brilanci a třpyt.
 • CLARITY (čistota): diamanty přirozeně obsahují určitý podíl nečistot, tzv. inkluzí. Jejich množství a velikost pak udává stupeň čistoty kamene. Rozlišujeme pak tyto stupně nečistoty:
  VVS1, VVS2 – velmi velmi malé příměsi
  VS1, VS2 – velmi malé příměsi
  SI1, SI2 – malé příměsi
  I1 – I3 – s nedokonalostmi
 • CARAT (váha): karáty u diamantů udávají jejich váhu – jeden karát váží 0,2 gramu. Váha však není prioritním kritériem pro určení ceny.
 • COLOR (barva): diamanty mají ze své přírodní povahy různé odstíny, jejichž stupnici označujeme písmeny D(bílá) až Z(světle žlutá)

Kimberleyský systém

Jde o mezinárodní dohodu zamezující obchod s tzv. krvavými diamanty. Cílem je tedy zamezit možnost financování nezákonných aktivit prostřednictvím prodeje diamantů. Každý stát v systému stanovuje vlastní kontrolní mechanismy, u nás je to pracoviště na Ministerstvu financí. Obchod s diamanty v ČR dále upravuje zákon č. 440/2003 Sb. o naklání se surovými diamanty, o podmínkách jejich dovozu, vývozu a tranzitu a o změně některých zákonů.

1 komentář

 1. Zajímalo by mě kolik takový diamant stojí? :D Jestli si obyčejný člověk může aspon malej dovolit koupit….. ???

Komentáře nejsou povoleny.