Dámské šperky Pánské šperky Stříbrné prstýnky Stříbrné řetízky

Čištění stříbrných šperků hravě zvládnete sami doma

shutterstock.com
shutterstock.com

I ty nejkvalitnější stříbrné šperky potřebují občasnou péči. Vlivem jejich častého nošení u nich totiž dochází postupem času ke ztmavnutí, ztrácejí svůj přirozený lesk a barvu. V případě, že vám zčerná stříbrný řetízek, náhrdelník či prstýnek, nemusíte zoufat. Jeho vyčištění provedete snadno i doma. Stačí k tomu jen pár pomůcek.

Použití roztoku

Existuje celá řada méně či více osvědčených způsobů, jak čistit stříbrné šperky. V drogeriích jsou dnes k dostání speciální roztoky na stříbro. Ty stačí nanést na hadřík a šperky s jeho pomocí jednoduše přetřít. Účinek se dostaví prakticky okamžitě.

Babské rady, jak vyčistit stříbro

Roztoky však přeci jen něco stojí. Jsou zde ale i jiné možnosti, které vás nebudou stát téměř ani korunu. Osvědčeným způsobem je použití obyčejné zubní pasty. Ta totiž obsahuje jedlou sodu a fluorid, které mají čistící účinky. Tuto metodu ale volte spíše jen v nouzové situaci a výjimečně. Pravidelné čištění zubní pastou by totiž na stříbře mohlo zanechat oděrky.

Mezi babské rady, jak vyčistit stříbrný řetízek, patří také použití popela. Ideální pro ty z vás, kteří doma mají krb. Popílek stačí nanést na vlhký hadřík a šperky s ním pak několikrát jemně otřít. Už po chvilce se stříbrný řetízek či náhrdelník bude opět skvostně lesknout.

Traduje se, že na čištění stříbra platí také kolové nápoje. V tomto případě jde však spíše o mýtus. Účinky jsou minimální. Spíše hrozí, že stav šperku a logicky i jeho hodnotu touto metodou spíše zhoršíte.

Když už nic nepomáhá

Pokud máte šperky vyšší hodnoty a nechcete zbytečně riskovat, raději si přeci jen zajděte k odborníkovi, který na ně použije účinný roztok. A když už nic nepomůže, nezbývá nic jiného, než se poohlédnout po nějakém novém šperku. Módní stříbrné a ocelové šperky zakoupíte zde, a to za velmi příznivé ceny.