Dámské šperky Pánské šperky Stříbrné řetízky

Swarovski – originální šperky s českými kořeny

wikipedia.org
wikipedia.org

Jméno Swarowski je známé po celém světě. Nádherné třpytivé šperky od této firmy učarovaly již několika generacím žen. V čem spočívá jejich výjimečnost?

Z historie firmy Swarovski

Firmu založil Daniel Swarovski, který se roku 1862 narodil v Jiřetíně pod Bukovou. Tato vesnice leží poblíž Jablonce nad Nisou, tedy přímo v jednom z center českého sklářství. Již od dětství byl tudíž obklopen prací a výrobky sklářů. V Albrechticích v Jizerských horách se vyučil uměleckým pasířem, což rozvinulo jeho vrozený cit pro krásu a eleganci. Pro své schopnosti byl svým zaměstnavatelem, brusičskou firmou v Albrechticích, vyslán na zkušenou do Vídně. Zde načerpal množství zkušeností od mistrů vyrábějících bižuterii.

Ve Vídni se Swarovski rovněž setkal s Františkem Křižíkem. Učarovala mu moc elektřiny. Velmi brzy Swarovski zkusil sestrojit stroj na broušení šatonů, který by poháněla elektrická energie. Elektrickou energii pro stroj měl zajišťovat generátor poháněný vodním tokem. Svůj stroj si brzy nechat patentovat a s jeho pomocí došlo k výraznému usnadnění práce brusičů šatonů.

V roce 1892, krátce po patentování svého stroje, začíná Swarovski s vlastní výrobou. Nejprve v Čechách, ale velmi brzy přesídluje do rakouského města Wattens. Zde na řece Inn nalézá příhodnější podmínky pro pohon svého elektrického brusičského stroje.

zdroj: wikipedia.org
zdroj: wikipedia.org

V roce 1895 již Swarovski zakládá dnes proslulou firmu na výrobu šperků a bižuterie. Swarovski se začíná zaměřovat na výrobu krystalů (šatonů) a neustále vylepšuje pracovní postup, až je dosaženo maximální kvality a lesku. Díky vysoké kvalitě se firma záhy stává úspěšnou i v zahraničí, vyváží do Německa, Velké Británie i do USA.

Podívejte se na dámské hodinky na mirppa.sk

Již v roce 1900 Swarovski zakupuje, dosud pouze pronajatou, továrnu. Sklo zatím dovází z jablonecka, ale roku 1913 se již stává soběstačným i v dodávkách surového skla. V tomto roce dochází k dalšímu mezníku firmy. Tehdy začíná vyrábět svůj vlastní křišťál, který vyniká průzračností i třpytem.

Roku 1956 byl křišťál vylepšen ještě o speciální povrchovou úpravu, kterou společnost vyvinula ve spolupráci s Christianem Diorem. O úspěchu firmy hovoří i další spolupráce s nejlepšími módními návrháři.

V roce 1976 začaly vznikat také proslulé skleněné figurky, které se staly sběratelským artiklem.

Po zakladateli firmy převzal vedení jeho syn a po něm jeho potomci. Svůj věhlas si firma Swarovski uchovala více než sto let, jelikož se drží tradice vysoké kvality a neustále přichází s něčím novým.

Šperky Swarovski

Od roku 1977 přichází firma dvakrát za rok s novou kolekcí originálních šperků. Na jaře se objevuje kolekce pro jaro/léto, na podzim společnost pravidelně přichází s novinkami pro podzim/zimu.

Originální šperky Swarovski můžete zakoupit ve značkových prodejnách a poznáte je podle vyražené labutě. Tento elegantní pták je logem firmy Swarovski. V dnešní době vyrábí řadu kolekcí prstenů, řetízků, náramků, náušnic či piercingů.

Swarovski ale zároveň dodává i pouhé komponenty, ze kterých mohou klenotnické firmy vyrábět šperky dle vlastních návrhů. O tom, zda bylo při výrobě šperku použito kvalitních Swarovski komponent, se můžete přesvědčit. Prodejce (ať už v kamenné prodejně nebo na internetu) se vám na požádání může prokázat certifikátem od firmy Swarovski. Šperky vyrobené pouze z komponent Swarovski bývají zpravidla cenově dostupnější než šperky z originální kolekce Swarovski.

Šatony Swarovski (nalepovací kamínky s pokovenou zadní stranou) jsou natolik oblíbené, že jich je využíváno nejen při výrobě šperků. Mohou zdobit například oděvy, kabelky a další módní doplňky, sklenice, dokonce i mobilní telefony nebo symboly výrobců automobilů.