chaty jižní Čechy
Tipy a triky

Tip na výlet: Jižní Čechy a minerály

Do jižních Čech se jezdí z mnoha důvodů. Někoho láká přehrada Lipno s širokým výběrem sportovních aktivit na souši i vodě, pro jiné jsou lákadlem procházky úzkými uličkami Českého Krumlova. K návštěvě vybízí i zámek Hluboká nad Vltavou, husitské muzeum v Táboře nebo vodní nádrž Orlík. Možností je skutečně obrovské množství. Jižní Čechy však mají ještě jednoho jmenovatele a tím jsou rozsáhlá naleziště minerálů.

Využití ve šperkařství

Koho zajímají šperky a drahé kameny, nesmí si nechat ujít prohlídku těchto nalezišť, která jsou rozsetá po celé oblasti. Například beryl je stále možné najít v okolí Písku. Dříve byl beryl ceněn pro své magické schopnosti a v mnoha zemích se dokonce věřilo, že podporuje věrnost a lásku ve vztazích. Vedle berylu je možné v jižních Čechách, konkrétně okolo Českých Budějovic, najít pararuly a migmatity. Velké oblibě se pak ve šperkařství těší vltavíny. Narazit na ně můžete jižně od Vodňan a východně od Českých Budějovic. České vltavíny jsou typické svou zelenou barvou, ta je oproti jiným kamenům naprosto unikátní. Kameny často přechází od jedovatě zelené až po růžovou a mírně nahnědlou baru. Šperkařští mistři s vltavíny často pracují za surového stavu, to  znamená, že tak, jak je kámen nalezen, je vsazen do šperků, například náhrdelníku či náušnic a prstenu. Jak by se vám na výletě najít nějaký minerál?

Zapomeňte na vlastní sběr

Chráněné minerály se nesbírají, můžete je ale pozorovat a obdivovat, jak dokáže příroda kouzlit již po miliony let. Abyste si tento výlet naplno užili, nezapomeňte si včas rezervovat vyhovující ubytování jižní Čechy, které zahrnuje penziony, soukromé apartmány i menší hotely. Jakmile podlehnete této oblasti, budete si zajisté hledat též chaty jižní Čechy a okolí, protože najednou zjistíte, že za krásou nemusíte cestovat za hranice země, ale poslouží vám kvalitní zázemí třeba s grilem a překrásným výhledem na okolní krajinu.